Hogyan szerelik a klímát?

2019.01.11

A klíma telepítése

A split klímák egy kültéri és egy beltéri egységből állnak. Szereléskor általában ezeket a típusokat veszik alapnak. Vannak olyanok is, melyek egy nagyobb kültéri és több beltéri egységből állnak. Az üzembe helyezés során ezeket az egységeket kötik össze megfelelő rézcsövekkel és megfelelő elektromos vezetékekkel, hogy egy működőképes (hűteni képes) egységet alkossanak. Megfelelő telepítésük nagy szaktudást és speciális szerszámokat igényel.

Legelőször is felmérjük azt a helyiséget, amit hűteni kell. Pár szempont (helyiség nagysága, hőteher, stb...) figyelembevétele után kiszámítjuk a szükséges klíma mennyiségét és teljesítményét, hogy mennyi és mekkora klímára is van szükség. Csakis ezután célszerű a klímát, klímákat megvásárolni. Nagyon indokolt esetben (pl: nincs elég hely a kültéri egységeknek) válaszunk egy kinti és több beltéri egységből álló klímát. Ugyanis, ha egy ilyen elromlik, akkor az egész ház, lakás, hűtés nélkül marad, amíg az egységet ki nem cserélik, vagy meg nem javítják. Ha pedig több kisebb, egy kinti és egy benti egységű klímánk van, akkor az idő alatt, amíg a javítások tartanak, (megjegyezném, hogy nyáron, megfelelő szerelő hiányában, mivel akkor mindenki klímát szerel, ez több hétig is eltarthat) mégis módunk van valamennyire hűtött lakásba lenni, a többi klímák segítségével.

Energetikai szempontból fontos a klímák benti és kinti egységének az értelemszerű kiválasztása. A legoptimálisabb a kettő között a legrövidebb távolság. Ilyenkor fogyasztja a legkevesebb áramot a teljesítménye leadására. Ha a távolság növekszik, nő a kompresszor áramfelvétele, hiszen hosszabb távolságra kell, hogy elszállítsa a folyadékállapotú hűtőgázt, illetve, hogy fenntartsa a gáz körfolyamatot. Ha pedig nő az áramfelvétel, akkor növekszik a kompresszor motorbetét véghőmérséklete is, ami nagyon kedvezőtlen. A hosszabb szerelés jóval drágább, több munkával jár, több az anyagfelhasználás, és egy bizonyos távolság után, már nem elég a gyári gáztöltet, utántöltés szükséges, ami még jelentősen növeli az árát. Tehát a hosszú szerelés NEM indokolt, ha csak lehet, kerüljük! Ha megállapítottuk a legideálisabb helyet, kezdődhet a szerelés.

A benti egység helye:

A nagy fúrás előtt:

A szerelés porral jár, viszont ipai porszívó használatával, ezt nullára csökkenthetjük. Cégünk rendelkezik ilyen porszívóval, amit használunk is a falban levő furatok kialakítására, legyen az kicsi (8mm) vagy nagy (55 mm) átmérőjű.

A fúrás után, szabályos pormentes lyuk:

Ha rövid a távolság, akkor a csöveket fedi a klíma, tehát belülről csak a klíma látszódik. Ha hosszabb, akkor a csöveket vihetjük kábelcsatornában, a falba való vésést nem ajánlom. Itt érdemes megemlíteni, hogy a falba vésés értelemszerűen egy nagyobb bontási munkálattal járó, költségesebb megoldás, ami után helyreállító munkálatok szükségesek, de igaz, így a csövek és kábelek teljes egészében eltüntethetők. Szerintem túl nagy nyomáson vannak, hogy hosszan falba tehessük őket (egyszerű klímánál 20-25 légkör, inverteresnél viszont akár 45-50 légköri nyomás is lehet !!!)

A kinti egységnél is szabályos lyuk:

A legoptimálisabb a minimális csőtávolság.

A felszerelés után csak a klíma látszik.

Belülről

És kívülről is

A felszerelés végén, sor kerül a hűtőrendszer vákuumozására és hűtőközeggel való feltöltésére (ha kell). Ezután, ha minden rendbe ment, indítható a klíma. Ilyenkor ellenőrizzük az áramfelvételt, a különböző gáznyomásokat, illetve a ventilátorok forgási teljesítményét. Végül részletesen elmagyarázzuk a klíma használatához szükséges tudnivalókat.