Hogyan válasszunk klímaberendezést?

2019.01.08

NA, HOGYAN IS?

Azoknak az embereknek, akik új klímatulajdonosok lesznek, ez a legfontosabb kérdésük. Hogyan is lehet olyan berendezést választani, amely minden szempontból megfelelő? Nos ez a döntés nem is egyszerű. Egy laikus ember általában a klíma kinézete, esztétikája szerint dönt, és megvásárolja az első útjába kerülő "szép" klímát. No de mi nem tartozunk azok az emberek közé. Mindenkinek tanácsoljuk, hogy a következő szempontokat vegye figyelembe vásárlás előtt:

1. A klíma teljesítménye szerint.

    Hogy ezt meghatározzuk, tudnunk kell a hűtendő helyiségek számat és nagyságát. Ha sok helységet szeretnénk hűteni, akkor célszerűbb azt több oldalról, több kisebb klímával, mintsem egy nagyobbal. Egy nagyobb klíma jóval nagyobb áramot vesz fel índúláskor, ami károsíthassa az elektromos hálózatunkat. Ha több kisebb klímánk van, azok úgysem indulnának egyszerre, tehát ezt a hibalehetőséget máris kiiktattuk.
    A szoba tájolása, nagyon fontos szempont. Egy ugyanakkora, de nyugati fekvésű szobát, majdnem kétszer akkora klímával lehet lehűteni, mint egy keleti fekvésűt. Figyelembe kell venni a szerelési lehetőségeket is, hiszen egy hosszabb szerelés, nemcsak drágább, hanem a készülék teljesítményét is csökkenti.
    Ha csak a légköbmétert vennénk figyelembe, akkor a hűtőteljesítmény számolásnál, alapestben 30-35W/légköbméterrel kellene számolni, minimum 40-45 centis falvastagságnál.
    padlástérnél 40-45 W/légköbméter,hiszen jóval nagyobb a hő teher,
    irodáknál 45-50 W/légköbméter, üzleteknél meg 50 W/légköbméter.
    Nagy üvegfelületeknél, főleg, ha dél - délnyugat - nyugati fekvésű akkor a 180-220W/négyzetméter hűtőteljesítménnyel lehet számolni.
    A helyiségben lévő berendezések hő kibocsátására is figyelni kell, illetve, hogy mennyi ember fog ott tartózkodni a klimatizálás folyamán (egy felnőtt ember tartósan 500W hőenergiát bocsát ki óránként). Ezek az adatok a vendéglő helyiségek hűtésénél fontosak, illetve bárhol, ahol sokan vannak.(tánctermek, mozi termek, lakodalmas termek, stb)
    Ha a helyes méretezést kihagyjuk, akkor nem tudja majd a készülék kielégíteni igényeinket, és emellett még az áramszámlánkat is nagymértékben növelni fogja. , vagyis kisebb gépet vásárolnak, akkor folyamatosan üzemel. Ennek ellenére , és a készülékünk élettartalma is rövidül.
    Tehát a megfelelő klímaberendezés kiválasztása nem is egyszerű feladat. Mindenféleképpen ajánlatos a méretezés menetét szakemberrel végeztetni, hacsak nem egyszerű esetről van szó.
    Példának felsorolok egy pár adatot, ami biztos megfelel a követelménynek:
    Szoba mérete Ajánlott klíma nagysága
    00-20 m2 2 kW hűtőteljesítményű klíma
    20-30 m2 2,6 kW hűtőteljesítményű klíma
    30-40 m2 3,5 kW hűtőteljesítményű klíma
    40-60 m2 5 kW hűtőteljesítményű klíma
    60-80 m2 7 kW hűtőteljesítményű klíma
    Természetesen, mint ahogy már utaltam is erre, ha nem egy egyterű helységről van szó, hanem több kisebbről, akkor például az egy 7 kW teljesítményű klíma helyett, inkább a két kisebbet, a 3,5 kW- ost ajánlom, hiszen akkor két oldalról lenne lehetőség hűteni, ami jobb megoldás.

2. Gazdaságosság, kategória szerint.

    Ha már meg van határozva a klímánk szükséges teljesítménye,akkor következő szempont az optimális választáshoz a gazdaságossága, vagyis egy olcsót, de hosszútávon többet fogyasztót, vagy drágábbat, de kisebb fent tartásút vegyünk-e?
    A klímákat gazdaságosságuk alapján osztályokba sorolják. Ez a hazánkban is jól ismert A+, A, B, C, D, stb... energetikai besorolás. Itt kell megemlítenem a különbséget az egyszerű és az úgynevezett inverteres klímaberendezések között.
    Míg az egyszerű klímaberendezés az indulása után, mindjárt a maximális teljesítményét adja le,tehát maximálisan is fogyaszt,mind végig amíg hűt, addig az inverteres technológián működő klímák, lassú fordulaton indulnak, és lassan érik el, csak azt a teljesítményt, ami elegendő, a helyiség lehűtéséhez, és hidegen tartásához. Ez számos előnnyel jár, de nekünk a legfontosabb, hogy jóval kevesebb energia kell a működéséhez, mint az elődjének. Sajnos ez a technológia drága, hiszen a klíma tele van számos új elektronikával, ami működteti. Csak ezek a klímák az A+, illetve az A és a B osztályúak.
    Az egyszerű klímák között legjobbak a C osztályúak. A kategóriájukban a legkevesebbet fogyasztják, és a legjobb, minőséges alkatrészekből vannak összerakva. Az inverteresek után őket ajánlom.
    Hogy mennyire szeretnénk gazdaságos üzemelésű klímát, az mindenki saját hatáskörébe döntse el. Egy A+ energetikai osztályba sorolt klíma drága,de fent tartása kíméli a pénztárcánkat.

3. Kinézet, esztétika szerint

    Ez alapján dönteni számos lehetőségünk van, hiszen rengeteg különböző méretű, színű, alakú klímát gyártanak. Minekünk lényegesebb, hogy az első két szempont benne legyen a választott klímaberendezésben, hogy az minden körülmények között megfelelően működjön.